Římskokatolická farnost Vidnava, Bernartice u Javorníka, Kobylá nad Vidnavkou, Stará Červená Voda, Černá Voda, Supíkovice, Velké Kunětice, Velká Kraš   

* V Dolním Údolí světili památník obětem

Vydáno dne 09. 11. 2008

stary-pomnik.jpgV sobotu 8. listopadu 2008 jsme se zúčastnili slavnostního posvěcení pomníku obětem 1. světové války v Dolním Údolí. Obnova pomníku probíhala v minulém roce a podílel se na ní Jaroslav Čep a jeho přátelé ze sdružení Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku.  Památník byl postaven v roce 1923 na počest 28 občanům Dolního Údolí, kteří padli či zůstali nezvěstní na frontách 1. světové války. Vrchol památníku zdobila masivní žulová přilbice pocházející ze sochařské dílny Josefa Obetha. Slavnostní odhalení obnoveného pomníku se konalo dne 11. 11. v 11 hodin v roce 2007. Toto datum nebylo zvoleno náhodně, protože již od roku 1919 se 11. listopad slaví jako Den padlých. (Více o obnově zde.)

Po napochodovaní Zlatohorské gardy pronesl P. Pavel Kuchař modlitbu za všechny padlé ve spravedlivých i nespravdlivých válkách. Slavnostní atmosféru podpořil také fakt, že byl oblečen do vojenské uniformy a na krku měl štolu v armádních barvách. Po modlitbě a posvěcení pomníku se na počest těchto padlých rozezněl zvon umístěný v kapličce stojící blízko pomníku. Modlili jsme se za duše v očistci a jejich spásu.

Slavnosti byli přítomni také starosta Zlatých Hor Ing. Milan Rác, přibližně 150 přátel a členů sdružení Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku. Účastníci slavnosti si mohli prohlédnout také interiér kaple v Dolním Údolí, která byla otevřena pro veřejnost. V kapli je umístěn oltář Zvětování Panny Marie s jedinečnou sochou z dílny Josefa Obetha.
Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Dagmar Wormová
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS