Římskokatolická farnost Vidnava, Bernartice u Javorníka, Kobylá nad Vidnavkou, Stará Červená Voda, Černá Voda, Supíkovice, Velké Kunětice, Velká Kraš   

* Žehnání kříže a mše svatá u ztracené cesty v Horních Skorošicích

Vydáno dne 24. 08. 2017

skorosice_kriz_maly.jpgNa místě tohoto dřevěného smírčího kříže vedla před několika desetiletími stará cesta, která je dodnes vidět v katastrálních mapách. Po odsunu Německého obyvatelstva a následném zániku zdejšího mlýna s pilou a o něco vzdálenější samoty cesta zanikla. Dnes toto místo opět získává svůj význam, jelikož v jeho blízkosti vzniká maličký domek, z části stavěný z přírodních materiálů – slámy, hlíny a dřeva. Již nyní jej příležitostně obývá rodina a chodí zde dost návštěv, takže místo postupně ožívá.


Kříž u cesty je postavený ke cti a chvále Boží. Má ale mimo jiné také připomínat změny, kterými náš kraj za posledních 80 let prošel. Jen v samotných Horních Skorošicích je vidět spousta míst, kde dříve stávaly domy a nebo dodnes stojí chátrající trosky stavení. Počet obyvatel celého regionu poklesl od těch dob téměř na polovinu a také kulturně či ekonomickou soběstačností mnoho ztratil. Bezpochyby se na těchto skutečnostech podílely tragické události před II. světovou válkou, během ní, po ní a také následně nastoupivší komunistický režim. 

Mše svatá je sloužena 26.8.2017 v 17:00 hodin za požehnání tomuto kraji, odpuštění výše popsaných vin způsobených příslušníky všech zde působících národností na národnostech ostatních, zejména vůči komukoliv nevinnému. Kříž, který bude naznačovat existenci někdejší cesty, bude kolemjdoucím, i místním obyvatelům, připomínkou proseb za odpuštění všech těchto vin, které se v tomto kraji udály a které vedly k jeho popsaným změnám. Bohoslužbu vede o. Josef Florek.

Pro zájemce následuje po mši v 18. hodin táborák s občerstvením, nejen možnost opéci s dětmi špekáčky. Kdo chce přispět k obecné pohodě, může přinést vlastnoruční občerstvení (ovšem s malou prosbou organizátorů – že sám každý hostitel nebude ostýchat občerstvit z nabízených dobrot, které zase donesou ostatní). 

Pro zájemce o přírodní stavitelství a prohlídku přírodního domku nabízíme exkurzi předběžně plánovanou na 18.30.
 
V případě dotazů kontaktujete pořadatele Tomáše Hradila 603 231 624
 
 historická letecká fotografie z r.1953


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Tomáš Hradil
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS