Římskokatolická farnost Vidnava, Bernartice u Javorníka, Kobylá nad Vidnavkou, Stará Červená Voda, Černá Voda, Supíkovice, Velké Kunětice, Velká Kraš   

* Mše za Sudety a žehnání Smírčího kříže v Horních Skorošicích

Vydáno dne 31. 08. 2017

skorosice_kriz.jpgV sobotu dne 26. srpna 2017 proběhlo v Horních Skorošicích u bývalé cesty na louce pod hájovnou žehnání smírčího kříže a byla sloužena mše svatá „za Sudety“. Mši celebroval otec Josef Florek. Akce se zúčastnilo okolo 40 lidí, z toho zhruba polovinu tvořili stálí farníci Skorošic. Otec v kázání zdůraznil kříže jako stromu života a význam odpuštění. Pro některé zúčastněné šlo o první mši svatou po mnoha letech, v některých případech dokonce o první mši v životě. A silně na ně zapůsobila. Po mši pak následovalo příjemné občerstvení u nedalekého táboráku.


Jaké je poslání této akce? V prvních desetiletích 20. století, i dříve, žilo v tomto regionu bezmála dvojnásobek obyvatel než dnes. V samotných Horních Skorošicích byl bezmála dvojnásobek domů a obec žila nejen podstatně živěji, ale i ekonomicky soběstačněji, než dnes. Události, zejména ty okolo poloviny 20. století, přinesly řadu nepříjemných změn, které náš kraj poznamenaly dodnes: nástup fašizace, vyhnání nejprve menšinového českého obyvatelstva, pak II. světová válka a po ní odsun téměř všech ostatních obyvatel, kteří zde měli vesměs Německou národnost. K téměř dokonalé devastaci regionu přispěl ještě také nástup kolektivizace a totalitního režimu. Mše svatá byla sloužena s prosbou za odpuštění všech vin které lidé v těchto pohnutých dobách na sobě vzájemně páchali. Smírčí kříž bude připomínat někdejší cestu, která zmizela spolu s i někdejší malebnou podobou regionu, ale v duchovní oblasti také potřebu odpuštění a nápravy všech těchto chyb.

Předpokládáme, že z každoroční mše svaté u kříže v Horních Skorošicích vznikne do budoucna tradice. Stejně jako bývá na začátku prázdnin u kříže v zaniklé osadě Kamenná, bude patrně letní sezonu zakončovat mše okolo svátku povýšení sv. Kříže 14. září právě zde. Už nyní můžete přijmout naše pozvání.


 
Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Tomáš Hradil
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS