Mše svatá ke cti svaté Jany z Arku ve Vidnavě

Autor: Marie Grabarczyková <gonatorie(at)seznam.cz>, Téma: Vidnava, Zdroj: Marie Grabarczyková, foto MG, Vydáno dne: 19. 05. 2024

johanka.JPG
V sobotu 18. května 2024 jsme si připomenuli naši oblíbenou světici svatou Johanku z Arku, dívku, která zachránila Francii a které je zasvěcen náš zvon ve Vidnavě. Její socha nechybí na žádné mši svaté, rádi ji vozíme i na poutě do našich farností. Začátek mše svaté byl jiný a velmi dojemný. Pan farář vzal sochu svaté Jany z Arky a společně jsme vyšli před kostel svaté Kateřiny, kde při zvonění zvonu zněly litanie k její cti. Vnímali jsme velikou vděčnost, radost a zároveň děkovali za její ochranu, lásku a pomoc do každého dne našeho života. 


Otec Miroslav nás v homilii provedl životem svaté Jany od dětství v Domrémy až do jejich 19 let, kdy 30. května 1431 byla upálena v městě Rouen na hranici. V roce 1909 byla Jana blahořečena a papež Benedikt XV. prohlásil zachránkyni Francii 16. května 1920 za svatou. Také vzpomenul neděli 8. května 2016 žehnání zvonu svaté Jany z Arku, který v pátek 13. května 2016 byl vyzdvižen do naší věže a poprvé se Vidnavou rozezněl. Je to už 8 let, kdy se při zvonění v pravé poledne, v 18:00 hodin a v pátek ve tři hodiny odpoledne zastavujeme a modlíme se. 

Děkovali jsme Pánu Bohu a svaté Janě z Arku ze srdce mši svatou darovali. Vedená Duchem svatým i nám dnes pomáhá, kdo se k ní modlí a my jsme vděční, že litanie k ní zní v našich domovech každý den. Mariánská pobožnost zakončila slavnostní mši svatou. Mnozí farníci odpoledne odjížděli ke svým rodinám, ale kdo mohl, přišel si opéci klobásku a posedět u kávy na farní zahradě. Dvojitá duha zakončila naši požehnanou sobotu, na kterou budeme rádi vzpomínat. 
 
"SVĚTICE JANO Z ARKU, PROVÁZEJ MĚ PO CELÝ TENTO DNEŠNÍ DEN, AŤ VŠE, CO VYKONÁM, JE PRAVÝM BOŽÍM DÍLEM..."