* Žehnání charitního domu sv. Anežky ve Vidnavě

Vydáno dne 19. 11. 2013

Naše patronka sv. Anežka se narodila r. 1211. Otcem byl Přemysl Otakar I., matkou byla Konstancie, dcera uherského krále Bély III. Od útlého dětství byla vychovávána v klášteře, kde byly položeny základy její duchovní hloubce. Později ji převezli do Vídně na císařský dvůr a připravovali na roli manželky císaře. Politické intriky, které provázely několik jejich zasnoubení, zmařily plánované svatby.  Anežka tomu byla ráda, protože život na císařském dvoře se jí nelíbil.


Chtěla sloužit Bohu, její touhou bylo pomáhat chudým a nemocným. Stálo ji to hodně sil, než si prosadila své rozhodnutí a došlo k tomu až po smrti jejího otce.

Založila klášter Na Františku, klášter Menších bratří, klášter sester řádu sv. Kláry, špitál ke cti sv.  Františka.

Anežka se celý svůj život snažila také o pokoj v české zemi. Byla to ona, kdo vyjednal usmíření krále Václava I. s jeho synem Přemyslem Otakarem II., a zabránila tak pokračování občanské války, která zemi hrozila. Její přímluva českou zemi také zázračně ochránila před tatarským vpádem.

Proslula svou vzdělaností, dobročinností, milosrdenstvím a byla také významnou osobností politického, kulturního a společenského života.

Zemřela  r. 1282. Na její přímluvy se staly mnohé zázraky. R. 1874 je prohlášena za blahoslavenou a svatořečena je 12.11.1989 papežem Janem Pavlem II.
 
O svátku sv. Anežky České 13.11.2013 proběhla slavnost žehnání charitního domu ve Vidnavě, které nese její jméno. Mezi účastníky patřila ředitelka Charity Javorník Mgr. H. Paschkeová, vedoucí středisek, zaměstnanci, naši klienty a jejich příbuzní.

P. Mgr. M. Kadlec, děkan, slavnostně požehnal všem přítomným a poté také pokoje klientů a další prostory našeho zařízení. Hudební doprovod obětavě zajistila pastorační asistentka sestra Kateřina a výbornou metrovou roládu k pohoštění všech účastníků upekla charitní vývařovna AVE.

Všem děkujeme!
Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Marie Dobošová
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS