* Nejlepší skautská akce roku - Stínadla 2013

Vydáno dne 28. 11. 2013

O jednom říjnovém víkendu ve dnech 18. – 20. 10. 2013 proběhla v městě Vidnava každý rok nejvíce očekávaná skautská akce: „Vidnavská stínadla“. Zúčastnilo se jí něco přes 130 skautů a skautek z Jeseníku, Mikulovic, Zlatých Hor, ale i Šumperka, Krmelína, Krnova a dalších míst.


Na přípravě celé akce se podílelo více jak 20 vedoucích, kteří proseděli několik dní i nocí, aby tak vytvořili báječný a jedinečný program s tématikou Rychlých šípů od Jaroslava Foglara, na který budou děti zase dlouho vzpomínat.

Hlavním hřebem toho setkání měla být sobotní velká noční hra, která se hraje po celém městě. Pravidla této hry jsou vcelku jednoduchá. Děti jsou rozděleny na dvě velké skupiny, aby byly přibližně věkově vyvážené. Jedna skupina hraje za Vonty, druhá za Druhostraníky. Každá z těchto skupin má přidělenou skupinku vedoucích, která je při hře ochraňuje a pomáhá jim. Každý z hráčů začíná na své, předem určené základně. Úkolem každého hráče je vytahovat protivníkům šátky, které musí mít každý připevněn gumou za pasem. Za každý vytažený šátek získává hráč jeden protivníkův život. Pokud hráč nasbírá 5 soupeřových životů, může plnit úkol. Tyto úkoly avšak nebývají vždy zcela jednoduché, protože se děti musí orientovat podle mapy Vidnavy a kličkovat různými malými uličkami. Po městě také pobíhá zběsile rychlý Široko, kterého když nějaký hráč chytí, dostane bonusové body. Vyhrává družstvo, které ve hře získá vyšší počet bodů jak za splněné úkoly, tak za tyto vzácné body od Široka. 

Letošní rok Stínadel vyhrálo družstvo Vontů, kteří mohou být na svůj výkon opravdu hrdí. Nelenili a se všemi úkoly byli hotoví ještě půl hodiny před oficiálním ukončením celé hry. 

Tato noční hra ale ovšem nebyla jedinou záležitostí celého víkendu. Už v pátek večer se měly děti možnost poznat díky skvělým seznamovacím hrám, v sobotu dopoledne se potěšit krásným výhledem z Venušiných misek, na které samozřejmě musel každý dojít po svých, a ještě před velkým nočním finále si zasoutěžit v menších skupinkách při úkolech, které si na ně vedoucí připravili. Na děti zde čekaly nejrůznější disciplíny, ať už to bylo stavění největší pyramidy z lidských těl či vyrábění ježka v kleci z papíru a špejlí. 

Podle mého názoru se celá akce opravdu vydařila a velký dík patří nejen našim milým vedoucím, ale i vidnavské vývařovně Ave Charity Javorník, která nás všechny pohostila obědem, a samozřejmě našim skvělým maminkám, bez kterých bychom tak výborné snídaně, svačinky a večeře ani neuměli představit. Díky patří také městu Vidnava za možnost využít městskou halu a také místní farnosti za zapůjčení fary.


 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Petra Kunovská