* Slavnostní žehnání Božích muk, kamenného Kříže a odpočívadla v Kobylé nad Vidnavkou

Vydáno dne 12. 09. 2016

bozi_muka_Kobyla.jpgSlavnostní žehnání Božích muk, Kříže a odpočívadla v Kobylé nad Vidnavkou se uskutečnilo 26. srpna 2016 za účasti 52 návštěvníků. Záchranu bortících se Božích muk a rozpadlého kamenného Kříže iniciovaly za podpory NPÚ Lesy ČR. Po znělce trubačů přivítal přítomné pan Matuška z Lesní správy Jeseník.
 


V úvodu přítomné seznámil s průběhem stavebních a restaurátorských prací. Poděkoval panu P. Viazaničkovi za provedené stavební práce a restaurátorům panu J. Gajdovi a panu R. Winklerovi za zdařilé navrácení sakrálních památek do původního stavu.

Lesům ČR za jejich počin při obnově vzácných památek poděkovala paní E. Pulkrtová z NPÚ a starostka obce paní Z. Jochmannová.

Barokní Boží muka, která pochází z r. 1770 a patří k nejstarším na Jesenicku i nově vybudované odpočívadlo slavnostně požehnal P. Mgr. Jozef Florek.

Poté se návštěvníci procesím vydali k obnovenému, čtyři metry vysokému kamennému Kříži, který v r. 1806 nechal postavit rodák ze Skorošic. V těle kříže je umístěna socha Panny Marie Bolestné. Ve 14:00 hodin kříž požehnal P. Mgr. Jozef Florek a slavnost byla zakončena salvami polních myslivců Zlatohorské městské gardy.

Ať nový Kříž a Boží muka vybízí všechny kolemjdoucí k zastavení, zamyšlení nad odkazem našich předků, k modlitbě ...


 
Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text: M.Kalábová, foto: Š.Šlustíková