Římskokatolická farnost Vidnava, Bernartice u Javorníka, Kobylá nad Vidnavkou, Stará Červená Voda, Černá Voda, Supíkovice, Velké Kunětice, Velká Kraš   

* Poděkování koledníkům Tříkrálové sbírky z Javornicka

Vydáno dne 23. 01. 2018

3k_javornicko.jpgChtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na Tříkrálové sbírce. V první řadě děkuji děvčatům:  Karolínce Kmeťové, Kateřince Galové, Evičce Danielové a Lauře Velikovské, teprve šestileté, které tvořily naši skupinku. Děkuji za jejich vytrvalost v náročné cestě dům od domu v Horním Fořtu, v Uhelné i v Nových Vilémovicích a Červeném Dole. I když jsou to obce s malým počtem obyvatel, jejich rozloha je značná, protože většina obyvatel bydlí v rodinných domcích a zástavba se vine podél hlavní silnice a podél potoka.


A než se dojde od dolního konce vsi k hornímu, dá to pěkně zabrat. Když přičtu nezdary počasí, vítr, mráz, který zalézá pod nehty, útlý věk těchto děvčátek, jsou to pro mne skutečné hrdinky. U každého domu se ohlašovaly písní: „My tři králové…“(vždy zazpívaly všech šest slok) a lidé je mile vítali. Někde kromě příspěvku do urny dostaly malé kolednice i nějakou tu sladkost. Často se jich lidé ptali, co znamenají písmena K+M+B. Dívky pohotově odpovídaly: „Kristus ať požehná tento dům“. Cestou vtipkovaly, že jde paní na nákup a říká si „K,M, B“, co mělo pro zapomnětlivou paní znamenat: klíče, mobil, brýle. Děvčata se tomu po každém vyslovení vždy upřímně zasmála a cesta jim hned rychleji ubíhala. Společně se mnou skupinka navštívila i volební místnost a svým zpěvem potěšila volební komisi.

Dík patří i bývalému starostovi panu Juříkovi, který nás velice ochotně zavezl k manželům Robotkovým do Nových Vilémovic a následně do Červeného Dolu. Už nám docházely v mrazivém počasí síly a jeho nabídka přišla jako na zavolanou. Paní Dopitová, rodina Macháčkových a Borůvkových na nás čekala. Kdybychom nedorazily, moc bychom je zklamaly. Po návratu do Uhelné jsme takřka vyčerpané a hladové došly na náves k restauraci u pana Velikovského. Nezdráhaly jsme se ani na okamžik přijmout jeho pozvání. Po vstupu do restaurace na nás čekalo milé překvapení. Dostaly jsme čerstvě upečenou pizzu, teplý čaj i pamlsky. Byl to příjemný závěr celého našeho putování, za což patří rovněž upřímný dík. Poděkování patří i rodičům děvčat za jejich spolupráci a ochotu, za propůjčení děvčat k této náročné službě.

V Uhelné dne 20.1.2017. Marie Lindnerová


 
Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Marie Lindnerová
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS